Skip to main content

Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i ekologicznie sieć dróg wodnych, łącząca rzeki: Wisła, Martwa Wisła, Szkarpawa, Wisła Królewiecka, Nogat, Kanał Jagielloński, Elbląg, Pasłęka oraz wody Zalewu Wiślanego (Zalew Wiślany) . To 303 km niezapomnianej przygody, którą możesz przeżyć podczas kajakarstwa, żeglarstwa, motorówki lub pływania po domu. Warto podkreślić, że Pętla Żuławska jest również częścią Międzynarodowej Drogi Wodnej nr E70, której początek rozpoczyna się w Antwerpii i Rotterdamie, i biegnie przez węzeł berliński śródlądowych dróg wodnych, północnej Polski, do Kaliningradu, a następnie drogą wodną Rzeka Niemen (nad rzekami Pregolya i Deyma z Kłajpedy). Wreszcie Pętla Żuławska to najwyższej jakości sieć portów, portów i trapów, zbudowana w ramach projektów „Projekty Pętli Żuławskiej – rozwój turystyki wodnej. Etap I ”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i wydany przez partnerów reprezentujących województwa pomorskie i warmińsko-mazurskie. Oprócz szlaków wodnych położonych w Delcie Wisły i infrastruktury dla turystyki wodnej, Pętla Żuławska łączy szereg atrakcji związanych z dziedzictwem kulturowym Wisły Żuławy. Obszar ten jest niezwykle bogaty w zabytki unikalne w skali kraju, takie jak gotyckie zamki lub domy podcieniowe, a także hydrotechniczne zabytki: mosty zwodzone, wały przeciwpowodziowe. Obszar Pętli Żuławskiej jest niewątpliwie miejscem odpoczynku, aktywnego wypoczynku, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody.

Rzeki: Motława, Martwa Wisła, Wisła, Szkarpawa, Nogat, Kanał Jagielloński, Elbląg
Miasta: Motława, Drewnica, Rybina, Elbląg, Malbork, Tczew, Gdańsk
Poziom trudności: Przy sprzyjającej pogodzie jest to trasa dla żeglarza. Gorsze warunki pogodowe sprawiają, że Wisła jest zakłócana i trudniejsza w nawigacji. Nawigacja z Białej Góry do Przegaliny nie powoduje żadnych problemów, jeśli ktoś podąża za znakami brzegowymi. Na rzekach Szkarpawa i Nogat rośliny zanieczyszczają śrubę silnika.
Czas trwania: sześć dni łatwego żeglowania, c. 24 godziny razem. Możliwa modyfikacja – początek i koniec Rybiny. Trasa liczy wtedy cztery dni żeglugi i ma około 160 km długości.
Długość: c. 200 km
Śluzy: Liczba śluz do przekroczenia: 7
Mosty: Liczba zwodzonych mostów, mostów obrotowych, mostów pontonowych: 7
Przejścia: Liczba fragmentów promów: 1
Jednostki: Jachty o maksymalnym zanurzeniu 1,4 m (gdy poziom Wisły obniża się, należy kontrolować raporty stanu wody), w tym jachty kadłubowe, jeśli możliwe jest położenie masztu pod pewnymi mostami (najniższy korytarz 3,3-3,7 m, w zależności od poziomu wody).
Punkt wyjścia: Elbląg, podczas gdy trasa ma kształt pętli, można ją uruchomić w dowolnym miejscu.

Rzeki: Wisła Królewiecka, Sztutowo, Kąty Rybackie, Osłonka, Rybina
Miasto i miasta: Rybina, Sztutowo, Kąty Rybackie, Osłonka
Poziom trudności: trasa dla odpowiedzialnych żeglarzy. Należy pamiętać, że Zalew Wiślany stanowi część wewnętrznych wód morskich – obowiązkowe są odpowiednie uprawnienia i wyposażenie.
Czas trwania: Dwa dni żeglarstwa rekreacyjnego, c. Łącznie 8 godzin. Możliwe modyfikacje dla łodzi mieszkalnych: Rybina-Sztutowo-Rybina. Potem staje się jednodniową wycieczką dla c. 2,5 godziny żeglugi (15 km).
Długość: c. 45 km
Mosty: Liczba zwodzonych mostów, mostów obrotowych, mostów pontonowych: 3
Jednostki: Jachty z kilem opadającym o maksymalnym zanurzeniu 1,4 m
Punkt wyjścia: Rybina, a ponieważ ruta ma kształt pętli, można ją uruchomić w Sztutowie lub Kątach Rybackich.

Rzeki: Szkarpawa, Tuga
Miasto i miasta: Rybina, Cyganek, Nowy Dwór Gdański
Poziom trudności: Trasa odpowiednia dla większości żeglarzy, chociaż mogą pojawić się problemy z czyszczeniem śmigła silnika lub układu chłodzenia zanieczyszczonego przez rośliny.
Czas trwania: jeden dzień, c. W sumie 5-6 godzin
Długość: c. 30 km
Mosty: Liczba zwodzonych mostów, mostów obrotowych, mostów pontonowych: 1
Jednostki: jachty o maksymalnym zanurzeniu 1 m i wysokości c. 2 m (w zależności od zmiennego poziomu wody w Tuga).
Punkt początkowy: Rybina – basen między mostami.

Rzeki: Wisła, Martwa Wisła, Motława
Miasto i miasta: Korzeniewo, Tczew, Gdańsk
Stopień trudności: od Korzeniewo do pachwiny Białej Góry daleko w nurcie rzeki; ledwo widoczny, gdy stan wody jest wyższy. Im bliżej Tczew i Przegalina, tym łatwiej jest znaleźć większe głębokości prądu i tranzytu.
Czas trwania: 2 dni łatwego żeglowania, c. Łącznie 8 godzin
Długość: c. 80 km
Floodgates: Liczba śluz do przekroczenia: 1
Mosty: liczba mostów zwodzonych, mostów obrotowych lub pontonowych: 2
Przejścia: Liczba przejść promowych: 1
Statki: jachty o maksymalnym zanurzeniu 1 m, w tym jachty kadłubowe
Punkt wyjścia: Korzeniewo koło promu

Rzeki: Motława, Martwa Wisła, Wisła, Szkarpawa, Zalew Wiślany
Poziom trudności: Trasa z Gdańska do Zalewu Wiślanego jest odpowiednia dla każdego żeglarza. Zalew Wiślany wchodzi w skład wewnętrznych wód morskich – obowiązkowe są odpowiednie uprawnienia i wyposażenie.
Czas trwania: dwa dni żeglowania, c. 10 godzin w sumie – c. 5 godzin dziennie
Długość: c. 60 km
Floodgates: Liczba śluz do przekroczenia: 2
Mosty: liczba mostów zwodzonych, mostów obrotowych lub pontonowych: 5
Przejścia: liczba przejść promowych: 1
Statki: Jachty o maksymalnym zanurzeniu 1,4 m, w tym jachty kadłubowe, które dzięki modernizacji trasy będą mogły przejść przez most zwodzony w Przegalinie.
Punkt wyjścia: Gdańsk